top of page
Lucyna Kędzierska-4.jpg
LUCYNA 1

PANI
LUCYNA KĘDZIERSKA

 

 Pani Lucyna urodziła się w Janowie. Miłość do tkania zakiełkowała dzięki babci i mamie, które również specjalizowały się w tej dziedzinie. Pierwszą tkaninę pani Lucyna wykonała w wieku 14 lat.

 W ofercie znajdziemy dywany, makaty, bieżniki, torebki i poduszki. "Proces tworzenia tkaniny jest od początku do końca wykonywany samodzielnie, począwszy od pozyskania materiału, przerobienie go na nić wełnianą, projektu wzoru oraz wytkania "- mówi pani Lucyna.

 Oprócz kompozycji tematycznych związanych z życiem wsi i obrzędami pani Lucyna opracowuje własne wzory i rozwiązania.   Prace artystki zasilają etnograficzne zbiory muzeów, min. w Warszawie, Toruniu, Białymstoku, Lublinie, Krakowie. Możemy je podziwiać również w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie.

 Artystka jest laureatką wielu konkursów, a jej prace znajdują odbiorców zarówno w kraju jak i za granicą i wyjątkowa rzecz – jest autorką wzoru tkaniny dwuosnowowej pt. "pieczenie chleba", który stał się inspiracją do stworzenia przepięknego wielkoformatowego muralu przy ul. Radzymińskiej w Białymstoku. Mural zatytułowany "Tkana opowieść” przedstawia chłopca ubranego w strój zdobiony białoruskimi motywami ludowymi, siedzącego na pniu drzewa pośród leśnych paproci. Nad chłopcem odwzorowany został motyw z tkaniny pani Lucyny.

 Od 1985 roku artystka należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Jej pracownia znajduje się na Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego, gdzie prowadzi warsztaty tkackie dla turystek z Japonii.

MURAL.jpg
bottom of page