top of page

Makatki tkane

Makatki tkane - obecne w polskich domach od stuleci - dziś przeżywają prawdziwy renesans i są poszukiwanym elementem wystroju współczesnych mieszkań. Idealnie wpisują się w klimat etno i hygge we wnętrzach. Dzięki ręcznemu wykonaniu, różnorodności wzorów oraz niepowtarzalności wpisanej w każdy egzemplarz, nadają one indywidualnego charakteru pomieszczeniom i tworzą przytulny, ciepły, domowy klimat.


Nasz sklep internetowy umożliwia zakup makatek wykonanych w unikalnej technice dwuosnowowej przez tkaczki z Janowa. Poznaj bogactwo wzorów i zachwyć się precyzją wykonania detali oraz najdrobniejszych szczegółów.

Makatki na ścianę

Makatki dekoracyjne to niewielkie ozdobne tkaniny, przeznaczone zazwyczaj do powieszenia na ścianie. Sprawdzą się również jako bieżnik na ławie. Mniejsze makatki mogą znaleźć zastosowanie jako podkładka pod czajniczek lub gorący talerz. Mogą również stanowić część większej kompozycji naściennej. Utkanie makatki na ścianę to misterna, czasochłonna i bardzo wymagająca praca. Tym cenniejszy jest produkt końcowy. Jest w nim zaklęty czas i wysiłek włożony przez artystę ludowego, który go wykonał.

Makatki - wzory

Wzory makatek łączą tradycję ze współczesnością. Dominującym motywem są elementy przyrody i wiejskiego życia. Makatki tkane przedstawiają rośliny, zwierzęta, obyczaje i budynki charakterystyczne dla wsi, zdarzają się również świątki lub kompozycje o znaczeniu symbolicznym. Pewne jest, że każdy ma możliwość znalezienia makatki, która będzie idealnie wpisywała się w ulubione wnętrze. Taka niebanalna dekoracja wzbogaci przestrzeń i doda jej indywidualnego rysu.

Makatka na zamówienie

Wszystkie makatki są wykonywane na zamówienie. Dopiero po otrzymaniu zamówienia na konkretny produkt, wykonawca przystępuje do tkania. Dzięki temu zyskuje się pewność, że artysta przygotowuje makatkę z myślą o konkretnym odbiorcy. Każdy wzór makatki widoczny na naszej stronie może zostać wykonany w innym kolorze bądź rozmiarze. Na indywidualne zamówienie możliwe jest wykonanie makatki na ścianę dokładnie takiej, jak sobie wyobrażasz.

Makatki tkane w Metiisto.pl

Każda zamówiona przez nasz sklep makatka to wsparcie ginącej tradycji tkactwa dwuosnowowego oraz oddanie szacunku wobec wysiłku pań, które dbają o zachowanie dziedzictwa. Kupując u nas, wiesz, jaka osoba z imienia i nazwiska stoi za wykonaniem wybranego przez Ciebie przedmiotu. Zobacz, jakie tkane makatki mogą się znaleźć w Twoim domu i wypełnij swoje przestrzenie unikatowymi przedmiotami z duszą.

bottom of page