top of page

Siwak wazon

Siwak - wazon wytwarzany z gliny urozmaici każdą przestrzeń. Minimalistyczna forma, neutralna grafitowa barwa oraz ciekawe ręcznie wykonywane zdobienia to znaki rozpoznawcze tego tradycyjnego, ludowego naczynia. Historia jego produkcji jest niezwykle fascynująca, dlatego jeśli stawiasz na dekoracje z „duszą” i długoletnią tradycją, to oferta sklepu internetowego Metiisto jest dla Ciebie.

Jak powstaje ceramika siwa?

Wazon siwak toczy się na kole garncarskim, a następnie umieszcza na drewnianych półkach na 3-4 tygodnie w celu wysuszenia. Po tym czasie naczynie poddawane jest wstępnej obróbce, która obejmuje gładzenie, nadanie szlifu i pozbycie się skaz oraz zdobienie. Do gładzenia używa się najczęściej kawałka krzemienia, który sprawia, że glina staje się gładka i zaczyna odbijać światło.  Zdobienie odbywa się przy użyciu rytu. Tak przygotowany wazon trafia do pieca, gdzie zostaje wypalany. Nadają się do tego tylko i wyłącznie tradycyjne piece opalane drewnem. Wypalanie odbywa się w temperaturze około 950 stopni Celsjusza i trwa kilkanaście godzin. W końcowej fazie piec zostaje szczelnie zamknięty, w efekcie czego zostaje zatrzymany dopływ tlenu. I to właśnie ten ostatni etap sprawia, że wazon uzyskuje charakterystyczną szarą barwę.

Wazon typu „siwak” - do jakich wnętrz?

Gliniany wazon siwak podkreśli piękno każdej kwiatowej kompozycji i sprawdzi się w wielu wnętrzach. Jego neutralna szara barwa pasuje zarówno do stonowanych kolorów jak biel, czerń, brązy i beże, jak i intensywnych czerwieni. Siwak najlepiej odnajduje się we wnętrzach nowoczesnych oraz stworzonych w stylu rustykalnym. Sprzyja mu obecność takich dodatków jak kwiaty doniczkowe oraz lustra. Sam również sprawdzi się doskonale jako osłonka na doniczkę.

Siwak – wazon dostępny w sklepie Metiisto

Nasze siwaki powstają w pracowni garncarskiej, w której naczynia toczy się już od czterech pokoleń, dlatego mamy pewność, że oferujemy produkty wykonane zgodnie ze sztuką tego rzemiosła i najwyższą starannością. Aby cieszyć się taką ozdobą w swoim domu, wystarczy tylko spośród wielu dostępnych wazonów wybrać odpowiadający kształt i motyw zdobienia. W ofercie Metiisto mamy też dzbanki ceramiczne oraz donice. Siwak jest także świetnym pomysłem na prezent, więc jeśli szukasz inspiracji, to właśnie ją znalazłeś!

bottom of page