top of page
Beata Zgadzaj

Amigurumi - szydełkowa maskotka

Amigurumi to japońska technika tworzenia szydełkowych zabawek. Określenia amigurumi używa się od 1951r, ale dopiero na początku XXI wieku szydełkowe zabawki stały się bardzo popularne.

Nazwa "Amigurumi" to zbitek słów - "Ami" oznacza coś zrobionego na szydełku, "nuigurumi" to wypchana lalka. Amigurumi może przybrać postać zwierzątka, postaci z anime, filmów lub gier.

Każda maskotka jest wyjątkowa. Każda wykonana ręcznie więc można ją dopasować do wyobrażeń i cech właściciela. To powoduje, że amigurumi to coś więcej niż lalka, to niemal amulet. O tym głębszym znaczeniu mówi japońska tradycja tworzenia amigurumi. Dla japończyków każdy amigurumi ma duszę. Towarzyszy nam, aby ocalić i karmić żyjącego w nas ducha dziecka. Chroni nas, jest naszym powiernikiem i przyjacielem na całe życie, a w trudnych chwilach niesie pocieszenie i przypomina jak bardzo jesteśmy szczęśliwi.

Rozpoznajemy trzy trendy w amigurumi:

- pierwszy "Clasic Amigurumi"- są to postaci zwierząt o wydłużonym tułowiu, wydłużonych kończynach, bez szczególnego wyrazu twarzy, bez upiększających dodatków.

- drugi "Kawaii Amigurumi " - jest częścią japońskiej kultury Kawaii, która skierowana jest na tworzenie i postrzeganie świata jako słodkiego, uroczego, miłego - takiego który można kochać.

Specyficzna estetyka i wygląd to styl chibi, w którym postacć przedstawia się zmieniając jej proporcje. Duża głowa i oczy, krótki tułów i kończyny. Taki styl spotykamy w komiksach i filmach animowanych, gdy celem jest podkreślenie emocji bohatera i wzbudzenie pozytywnego wrażenia w widzach. Ta sama forma zastosowana w postaciach amigurumi powoduje, że są one miłe, zabawne, urocze.

Podsumowując: Kawaii amigurumi to miękkie, pastelowe, drobne, przyozdobione "słodkimi" elementami, urocze postaci w stylu chibi.

- trzeci trend "Geek Amigurumi" – to styl dowolny, pozwalający tworzyć dowolne postaci, przedmioty, kształty w dowolnych kolorach.

Amigurumi mają różne rozmiary, na ogół wysokość wynosi od 10 do 30 cm. W niektórych przypadkach w środku umieszczane są druty mające na celu utrzymanie postaci w konkretnej pozycji.

Dzisiaj w internecie znajdziemy tysiące szydełkowych maskotek. Popularność amigurumi sprzyja nie tylko twórcom przytulanek, ale również właścicielom praw autorskich różnych serii – "Hello Kitty", "Pokemon" itd.. Fani z chęcią uzupełniają swoje kolekcje gadżetów o urocze maskotki.


CIEKAWOSTKA


Ośmiorniczki dla wcześniaków

Ośmiorniczki amigurumi dziergane są dla przebywających w szpitalach wcześniaczków. Dlaczego ośmiorniczki? Ponieważ ich poskręcane macki kojarzą się maluszkom z kształtem pępowiny, którą czuły w brzuszku mamy. Znajomy kształt uspokaja maleństwo, wpływając korzystnie na jego oddech. Ponadto ośmiorniczki odwracają uwagę od kabelków w inkubatorze, a maskotka tulona wcześniej przez mamę poprzez zapach daje dziecku poczucie bliskości.

Ta piękna akcja została zapoczątkowana w 2013 roku w Danii, później objęła Szwecję, Niderlandy, Francję, Anglię oraz Polskę.


2 views0 comments

Comments


tkactwo dwuosnowowe
bottom of page